Rolnicy przeciw zabagnianiu łąk

2023-03-25

To jest problem kilkuset gospodarstw i dotyczy około 10 tysięcy hektarów. Rolnikom nie podoba się ekspertyza dotycząca opracowania modelu gospodarowania wodą w obszarze Natura 2000 Bagno Wizna PLB200005, wykonana przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Białymstoku.

Trzeba się tym interesować, bo to są nasze sprawy, bardzo ważne. Teren Bagno Wizna. Nie możemy sobie na to pozwolić, żeby wypchnięto nas z tych terenów w czasie gdy bezpieczeństwo żywnościowe jest tak ważne – Grzegorz Leszczyński prezes Podlaskiej Izby Rolniczej. Zapoznałem się z tą ekspertyzą i nie zgadzam się z wieloma rzeczami, dlatego Państwa dzisiaj tu zaprosiliśmy. Chcemy pokazać jaki to jest teren, jaka jest skala produkcji na tym terenie i do czego ten dokument doprowadzi. Ten dokument mówi o kompletnym wyeliminowaniu rolnictwa z tego terenu  – ostrzegał na spotkaniu w Rutkach Kossakach Wojciech Łuba z Podlaskiej Izby Rolniczej.

Rolnicy mają wiele wątpliwości i są mocno zaniepokojeni planami związanymi z zabagnieniem terenu obszaru Natura 2000 „Bagno Wizna” PLB200005. Ekolodzy i przyrodnicy chcą ochrony tamtejszych torfów. Rolnicy chcą przeprowadzenie konsultacji społecznych w gminie. Ekspertyza powstała na zlecenie RDOŚ-u i zakłada podniesienie stanu wód na tym obszarze. Zdaniem rolników spowoduje to zabagnienie łąk, które odzyskali po kilkudziesięciu latach i uniemożliwi ich wykorzystywanie. W spornym dokumencie są zapisy dotyczące opóźnienia terminów koszenia ze względu na lęgi ptaków i pozostawienie w stanie nienaruszonym części tego obszaru. W praktyce rolnicy zbieraliby pierwszy pokos siana w lipcu lub sierpniu. Rolnicy zbierali dotąd z tego terenu paszę dla 10 tys. krów. Wartość swoich ewentualnych strat rolnicy ocenili na 200 mln zł rocznie. Pod protestem w sprawie ustaleń tej ekspertyzy podpisało się już półtora tysiąca osób. Na zgłaszanie swoich uwag i opinii maja czas do 17 marca.

KOP